petak, 5. prosinca 2008.
Zanimanja koja će preživjeti financijsku krizu
Novine na Zapadu već mjesecima pišu o tome kako preživjeti efekte recesije na postojećem poslu te koji su to poslovi koji, kao u onoj poslovici «kad nekome smrkne drugome svane», odolijevaju recesiji i/ili doživljavaju procvat upravo u tijeku recesije.
Preživjeti recesiju na postojećem poslu.
Ponovno je u modi «networking», koji kao mantru ponavljaju ugledni časopisi Business Week i Wall Street Journal. Umreženje, umreženje i samo umreženje je čarobna formula koja vam može produžiti dugovječnost na postojećem poslu, te osigurati bezbolan prelazak u drugu kompaniju. Izgleda da je više nego ikada, važno biti u prijateljskim odnosima sa šefovima, i promicati kompaniju gdje god da se nalazite. Iskoristite konferencije, zabave, domjenke i ostale oblike druženja kako bi na sva usta hvalili svoju kompaniju, ali isto tako i da bi nahvalili sebe. Ako osjećate hladne vjetrove otkaza koji vam pušu za leđima, bitno je da imate kvalitetnu mrežu kontakata na koju se možete osloniti u slučaju da vam se poslodavac zahvali na suradnji.
Na stranicama centra za zapošljavanje Sveučilišta Oxford, javno su svojim posloprimcima izložili kako se najbolji poslovi ne oglašavaju, nikada i nigdje, što naravno znači da se spoznaja o njima prenosi usmenom predajom. Taj trend je osobito prisutan u medijima i izdavaštvu, gdje je važno znati ljude koji će vas obavijestiti o mogućnosti zaposlenja.
Sve češće se spominje i prihvaćanje manje plaće kako bi se zadržao posao. Iako je to scenarij koji se npr. u Japanu provodi već desetljećima u slučaju loših poslovnih rezultata, u Zapadnim zemljama je smanjenje plaća bilo gotovo nezamislivo. Japanske tvrtke, sa izraženom kulturom cjeloživotnog zapošljavanja, obično su nesklone otpuštanjima radnika, i umjesto toga posežu sa rezanjem plaća kako bi se održao isti nivo zaposlenosti. No, sve do prije desetak godina taj scenarij je bio gotovo neprovediv npr. u SAD-u, gdje su radnici radije davali otkaze nego pristali na smanjenje plaća. Situacija se izgleda promijenila početkom 21. stoljeća, i mnogi Amerikanci će pristati raditi za manju plaću, negoli ostati bez posla. Ono što treba naglasiti je da ako već kopirate japanski model, onda znajte da je pravilo igre slijedeće – rast prihoda znači i rast plaća, tj. njihovo rezanje je samo privremena a ne trajna poslovna mjera.
Pretplati se na:
Objavi komentare (Atom)
Nema komentara:
Objavi komentar