četvrtak, 25. prosinca 2008.
Zanimanja koja će preživjeti financijsku krizu
U sveopćoj promjeni društvenih trendova, obrazovanje je postalo ne samo «in» nego i nasušna potreba pri pronalaženju posla. Portal CareerBuilder.com navodi kako će se u SAD-u, prema predviđanjima Nacionalnog centra za obrazovnu statistiku, u slijedećih osam godina gotovo 2, 8 milijuna novih učitelja morati pridružiti postojećih 3,2 milijuna. Razlozi tome su umirovljenja, visoki koeficijenti obrtaja i povećana potreba za obrazovnim kadrovima. U sklopu obrazovanja poslovi koji će, uz učiteljske profesije, isto tako biti traženi su: razne administrativne funkcije u obrazovanju, neovisni obrazovni konzultanti i prodajni kadrovi u izdavačkoj djelatnosti vezanoj uz školstvo.
petak, 19. prosinca 2008.
Zanimanja koja će preživjeti financijsku krizu
Već smo prije pisali o tome kako je ovom recesijom najviše pogođen financijski, bankarski, i graditeljski sektor. Oni ne samo da ne zapošljavaju više u tolikoj mjeri nego su pogođeni i valom velikih otpuštanja. No, usprkos svemu postoje profesije koje odolijevaju, štoviše čak i cvatu tijekom recesije. Osim recesije, na jačanje potreba za nekim zanimanjima utječu i drugi, dugoročni trendovi, kao što su npr. umirovljenje velikog broja zaposlenika iz baby-boom generacije, pojačana potreba za visoko-obrazovanim kadrovima, sigurnosne prijetnje i sl.
1. «Industrija grijeha i udobnosti»
Kovanica koju je upotrijebio časopis «Wall Street Journal», simboličan je naziv za one industrijske grane kao što su proizvodnja i prodaja alkohola, cigareta i raznih oblika klađenja te igara na sreću. To su industrijske grane koje cvatu u doba recesije, a uzrok tome se može tražiti u sveopćoj depresiji, želji za brzim rješavanjem problema ili za njihovim kratkotrajnim zaboravom.
petak, 5. prosinca 2008.
Zanimanja koja će preživjeti financijsku krizu
Novine na Zapadu već mjesecima pišu o tome kako preživjeti efekte recesije na postojećem poslu te koji su to poslovi koji, kao u onoj poslovici «kad nekome smrkne drugome svane», odolijevaju recesiji i/ili doživljavaju procvat upravo u tijeku recesije.
Preživjeti recesiju na postojećem poslu.
Ponovno je u modi «networking», koji kao mantru ponavljaju ugledni časopisi Business Week i Wall Street Journal. Umreženje, umreženje i samo umreženje je čarobna formula koja vam može produžiti dugovječnost na postojećem poslu, te osigurati bezbolan prelazak u drugu kompaniju. Izgleda da je više nego ikada, važno biti u prijateljskim odnosima sa šefovima, i promicati kompaniju gdje god da se nalazite. Iskoristite konferencije, zabave, domjenke i ostale oblike druženja kako bi na sva usta hvalili svoju kompaniju, ali isto tako i da bi nahvalili sebe. Ako osjećate hladne vjetrove otkaza koji vam pušu za leđima, bitno je da imate kvalitetnu mrežu kontakata na koju se možete osloniti u slučaju da vam se poslodavac zahvali na suradnji.
Na stranicama centra za zapošljavanje Sveučilišta Oxford, javno su svojim posloprimcima izložili kako se najbolji poslovi ne oglašavaju, nikada i nigdje, što naravno znači da se spoznaja o njima prenosi usmenom predajom. Taj trend je osobito prisutan u medijima i izdavaštvu, gdje je važno znati ljude koji će vas obavijestiti o mogućnosti zaposlenja.
Sve češće se spominje i prihvaćanje manje plaće kako bi se zadržao posao. Iako je to scenarij koji se npr. u Japanu provodi već desetljećima u slučaju loših poslovnih rezultata, u Zapadnim zemljama je smanjenje plaća bilo gotovo nezamislivo. Japanske tvrtke, sa izraženom kulturom cjeloživotnog zapošljavanja, obično su nesklone otpuštanjima radnika, i umjesto toga posežu sa rezanjem plaća kako bi se održao isti nivo zaposlenosti. No, sve do prije desetak godina taj scenarij je bio gotovo neprovediv npr. u SAD-u, gdje su radnici radije davali otkaze nego pristali na smanjenje plaća. Situacija se izgleda promijenila početkom 21. stoljeća, i mnogi Amerikanci će pristati raditi za manju plaću, negoli ostati bez posla. Ono što treba naglasiti je da ako već kopirate japanski model, onda znajte da je pravilo igre slijedeće – rast prihoda znači i rast plaća, tj. njihovo rezanje je samo privremena a ne trajna poslovna mjera.
ponedjeljak, 1. prosinca 2008.
Sustav upravljanja kvalitetom
U skladu s vlastitom misijom dostići adekvatnu razinu "kulture kvalitete" i prepoznatljivost kao hrvatske respektabilne visokoškolske ustanove otvorene za tržišnu utakmicu sa europskim fakultetima.
Ekonomski fakultet u Splitu prihvaća i želi doprinjeti transformaciji hrvatskog društva u društvo znanja traženjem puta i ideja kako unaprjediti kvalitetu visokog obrazovanja.
Uvođenje sustava upravljanja kvalitetom prema zahtjevima norme HRN EN ISO 9001:2002 je strateška odluka Uprave Ekonomskog fakulteta u Splitu (Broj: 001-02/2005-8/1 od 25. listopada 2005).
Sustav upravljanja kvalitetom Ekonomskog fakulteta u Splitu prema zahtjevima međunarodne i hrvatske norme HRN EN ISO 9001:2002 je potvrđen od strane dviju certifikacijskih institucija
BVCRO iz Rijeke i CRS iz Splita u prosincu 2007.
Planirani ciljevi na temelju utvrđene Politike kvalitete su usmjereni na zadovoljavanje potreba, očekivanja i zahtjeva neposrednih korisnika usluge Ekonomskog fakulteta u Splitu - studenata i ostalih zainteresiranih dionika - roditelj, staratelj, gospodarstvo, te Ministarstvo znanosti, obrazovanja i športa.
Mehanizmi samovrednovanja i vanjskog vrednovanja sustava upravljanja kvalitetom Ekonomskog fakulteta u Splitu će usmjeravati napredak neprekidnom poboljšavanju, a Uprava Ekonomskog fakulteta u Splitu će osigurati da osoblje bude svjesno važnosti svoga doprinosa ostvarivanju ciljeva kvalitete i povećavanju ukupne sposobnosti institucije.
POLITIKA KVALITETE
1. Pratiti i prepoznati globalne i lokalne trendove u obrazovanju i znanstveno-istraživačkoj djelatnosti, sadašnje i buduće potrebe korisnika, pravodobno oblikujući i provodeći izmjene politike i ciljeva.
2. Udovoljiti zahtjevima i nastojati nadići očekivanja studenata i ostalih zainteresiranih strana tj. nastavnika i administrativnog osoblja Fakulteta, države, gospodarstva i šire javnosti.
3. Osigurati da programi i usluge se projektiraju i izgrađuju tako da doprinose ispunjavanju zahtjeva kupaca (korisnika usluge),
4. Osiguravati pažljivo zapošljavanje, odabir i izobrazbu kompetentnog osoblja u radnim uvjetima koji motiviraju na snažan individualan i timski doprinos,
5. Poboljšavati kontinuirano cjelokupan rad, djelotvornost i učinkovitost.
6. Obavljati djelatnost u skladu s primjenjivim pravnim sustavom te međunarodno usvojenim normama za institucije u prostoru visokog obrazovanja,
7. Osigurati transparentnost rada, neovisnost, nepristranost, integritet (poštenje) Fakulteta i njegovog osoblja, donošenjem i primjenom Administrativnih Pravila i dokumenata Sustava upravljanja kvalitetom.
8. Pružati usluge svim zainteresiranim stranama, provodeći nepristranu politiku i postupke na nepristran način, pod primjerenim financijskim i drugim uvjetima.
9. Održavati ujednačenu financijsku bilancu poslovanja s dobiti usmjerenoj isključivo razvitku Fakulteta i održavanju financijske pričuve radi zaštite od kratkoročnih promjena u rezultatima poslovanja.
utorak, 11. studenoga 2008.
IZVANREDNI ISPITNI ROK za studente koji studiraju po starom programu
održat će se:
od 24. 11. do 29. 11. 2008.
Prijava i odjava ispita vrši se isključivo putem weba i počinje 17. studenog 2008.
Prijava i odjava vrši se do dva radna dana prije prvog zakazanog datuma za određeni ispit.
Ako je ispit pismeni i usmeni dva dana prije pismenog, bez obzira da li je pismeni položen ili ne.
* Za ispite koji se održavaju ponedjeljkom prijava ili odjava mora obaviti najkasnije u petak do 12 sati,
* Za ispite koji se održavaju u nedjelju prijava ili odjava mora obaviti najkasnije u četvrtak do 22 sata,
* Za ispite koji se održavaju u subotu prijava ili odjava mora obaviti najkasnije u četvrtak do 12 sati.
Ispitni rok za studente iz Zagreba održat će se u Splitu u subotu 29. studenoga 2008.
prema posebnom rasporedu koji će biti objavljen u četvrtak 27. studenoga u 14:00
srijeda, 5. studenoga 2008.
Barack Obama izabran za predsjednika SAD-a!
BARACK OBAMA dosad je osvojio 338 elektorskih glasova, a John McCain 163 elektorska glasa. Obama je tako postao prvi Afroamerikanac na čelu SAD-a. Nakon što je izbrojano 65 posto glasova, postalo je jasno da je ukupno 51 posto birača glasalo za Baracka Obamu. Obama će predsjedničku prisegu položiti 20. siječnja 2009. godine i službeno preuzeti svoju novu dužnost kao 44. predsjednik SAD-a. John McCain i George Bush već su uputili čestitke novom predsjedniku.
Prema prvim procjenama, čak 62 posto Amerikanaca smatra da je najveći problem s kojim će se budući predsjednik morati boriti ekonomija, odnosno rastuća financijska kriza, te su zaključili da se Obama s njom može boriti bolje od McCaina. Samo 10 posto glasača vjeruje da je gorući problem suvremenog američkog društva rat u Iraku, a po devet posto birača najviše brine terorizam i loš sustav zdravstva.
Zanimljiv je podatak da većina Amerikanaca koji su zabrinuti zbog terorizma više vjeruje Johnu McCainu nego Baracku Obami, dok su gotovo svi koje je na birališta istjerao problem rata u Iraku priželjkivali da Obama postane novi predsjednik. "Kad bi ljudi razmišljali samo o terorizmu, Obama ne bi imao šanse", rekao je Rudolph Giuliani, bivši gradonačelnik New Yorka i istaknuti republikanac, gostujući u CNN-ovom studiju. Podaci iz izlaznih anketa potvrdili su i najave da će Obama na biračka mjesta izvući nove glasače. Čak 72 posto birača koji su danas prvi put glasali na američkim predsjedničkim izborima svoje povjerenje poklonilo je Obami. No, prema prvim predviđanjima tih je birača ipak bilo manje od očekivanja; ABC je javio da je crnaca u biračkom tijelu bilo 13 posto, odnosno "tek neznatno više" nego 2004. godine. CNN je javio da je glasača-debitanata 10 posto, a 2004. godine ih je bilo 11 posto.
subota, 25. listopada 2008.
Isprika studentima
Poštovane studentice i studenti,
Iako su djeltnici Fakulteta ulagali izuzetne napore oko vaših upisa u više godine studiranja
svjestan sam niza problema koje ste imali oko ostvarivanja svojih prava.
Stoga vam se ispričavam i molim za razumijevanje.
Ujedno ću vam pokušati objasniti ovu situaciju koja je nastala zbog niza okolnosti, navodeći
sljedeće razloge:
· Odobravanje i provođenje Dekanskog roka uvjetovalo je odgađanje nekih
aktivnosti vezanih uz procedure upisa te kašnjenje svih upisa koji se nisu odvijali
u redovitoj proceduri, što su imali mogućnost studenti koji su uredno ispunjavali
svoje obveze.
· Procedure upisa na diplomske studije su odgađane do posljednjeg trenutka da bi
što veći broj studenata uspio završiti preddiplomski i stručni studij kroz
mogućnost da Završni radovi budu predni, ocijenjeni i obrađeni do 15.10.2008.,
dakle nakon propisanog roka, a to je bio 30.09.2008.
· Posebno su bili zahtjevni upisi studenata koji su izgubili pravo studiranja na
preddiplomskim i stručnim studijima i koji su zatražili prijelaz na stručne i
izvanredne studije. Svaku molbu je trebalo pojedinačno obraditi i za svaku
napisati posebno rješenje o tome što student mora i ne mora upisati u nastavku
studiranja. Ovaj dio posla još nije okončan, ali se nadam da će to biti do sredine
tjedna.
· Upisano je preko 5000 studenata što govori o opsegu posla koji je trebalo obaviti
uz redovite poslove studentske referade.
· Uz navedene probleme, situaciju je posebno otežala činjenica da su tri od pet
djelatnica studentske referade zbog bolesti odsutne više od tjedan dana, tako da ni
rad od po 12 sati dnevno te ispomoć drugih službi nisu mogli to nadoknaditi.
Stoga ste bili uskraćeni i za cjelodnevnu uslugu na infopultu.
Nadam se da razumijete situaciju u kojoj smo se zajedno našli te da smo kao Fakultet učinili
najviše što smo mogli da je što bolje razriješimo, prije svega u vašem interesu.
Uz želje za uspjeh u daljnjem studiranju, srdačno vas pozdravljam,
Prodekan za nastavu
Prof. dr. sc. Željko Garača
srijeda, 22. listopada 2008.
Studenti za studente: Nećemo šutit o problemima
Studenti za studente: Nećemo šutit o problemim a
Kao pojedinci teško možemo rješavati poteškoće. ‘Bolonja’ je studentim a donijela mnoge brige, a sve nejasnoće moraju se rješavati, poručuju ‘Studenti za studente’
Dosta je bilo da studenti u Splitu misle da se njihov glas ne čuje. “Studenti za studente” je naš program, naš poziv i alarm za splitskog studenta koji je nakon dugo vremena dobio priliku reći što misli, tražiti što mu pripada, boriti se za ono u što vjeruje.
Tako počinje oglas novoosnov ane udruge za promociju i zaštitu studentsk ih sloboda “Studenti za studente Split”, koji poziva sve mlade akademce, spremne trgnuti se iz uspavane svakodnev ice, da se angažiraju u rješavanju aktualnih problema.
Neka se čuje
Udruga već broji pedesetak članova s različitih fakulteta, a inicijati va o osnivanju krenula je od grupice aktivista koji žele da se glas studenata, nakon duge šutnje, konačno čuje.
- Shvatili smo da kao pojedinci teško možemo rješavati bilo kakve poteškoće, stoga smo htjeli imati pravno tijelo iza sebe. Kao udrugu ozbiljnij e će nas doživljavati i lakše ćemo moći djelovati . Kad su se organizir ali studentsk i prosvjedi, nismo mogli službeno prijaviti okupljanj e policiji jer tada još nismo bili formirani u udrugu - pojasnio je glavne razloge udruživanja studenata predsjedn ik udruge Petar Bogdan, student druge godine Ekonomsko g fakulteta .
Na prvim sastancim a udruge raspravlj ali su o brojnim mukama koje su zadesile “bolonjce”, no nije im namjera biti samo promatrači ili detektori problema.
- Usvajanje “Bolonje” studentim a je donijelo mnoge brige. Zbog manjka informaci ja ne znamo što na tržištu rada znači biti prvostupn ik, a ni poslodavc i nisu upućeni. Postoji veliki broj istovrsni h programa koji samo nose različite nazive, nije jasna diferenci ja između stručnog i preddiplo mskog studija.. . Te nejasnoće se moraju rješavati, no za početak krenut ćemo od malih stvari - pojašnjavaju Mario Malčak, student treće godine Ekonomije, i Maja Maras, studentic a predškolskog odgoja.
Splitski aktivisti će za početak tražiti od nadležnog ministars tva da im na iksicama odobri još 100 kuna, a sudeći prema daljnjim planovima, njihov glas mogao bi se uistinu daleko čuti.
Poslije diplomski studij
Doktorski studij traje tri godine. Završetkom studija student stječe akademski stupanj doktora znanosti (dr.sc.)
Prva godina studija
Prva godina studija sadrži tri grupe predmeta – prvu čine metodologijski, drugu temeljni predmeti smjera, a treću temeljni predmeti usmjerenja. Metodologijski predmeti se sastoje iz kvalitativnih i kvantitativnih sadržaja predmeta i slušaju ih studenti oba studija, a čine ih:
- Opća znanstvena metodologija
- Metodologija ekonomskih/poslovnih istraživanja
- Statističke metode u znanstvenom istraživanju.
Predmete smjera EKONOMIJA i POSLOVNA EKONOMIJA čine četiri temeljna ekonomska predmeta. Radi boljeg savladavanja predmeta usmjerenja tokom godine organizira se istraživačka radionica. Na njoj se izučavaju specifične teme iz kojih studenti pripremaju dvije prezentacije.
Pored navedenih predmeta student početkom drugog semestra, nakon što je odslušao metodologijske predmete, u dogovoru s mentorom, radi na projektu istraživanja koji rezultira nacrtom istraživanja.
Druga godina studija
Druga godina studija sadrži core predmete – predmete usmjerenja. Predmete usmjerenja čini njih 8 od kojih su 2 obvezatna, 4 izborna iz šire grupe opcijskih predmeta usmjerenja, te 2 izborna koje mentor oblikuje zajedno sa studentom, a koji su u funkciji njegove doktorske disertacije. Tokom druge godine studenti se sukladno nacrtu istraživanja, angažiraju na projektu istraživanja rezultat kojeg je supstrat disertacije.
Treća godina studija
Tokom treće godine studija student isključivo radi na svom istraživačkom projektu kako bi na kraju te godine predao doktorsku disertaciju. Tokom treće godine organiziraju se i istraživački seminari. To su sastanci voditelja studija, mentora i studenata na kojima se vrši prezentacija postignutih rezultata na istraživačkom projektu. Na temelju istraživanja, poželjno je da student do kraja godine objavi jedan znanstveni rad bilo kao referat na međunarodnom znanstvenom skupu, bilo kao članak u znanstvenom časopisu. Na kraju treće godine na istraživačkom se seminaru podnosi konačni izvještaj o radu na istraživačkom projektu.
ponedjeljak, 20. listopada 2008.
Diplomski studiji
Diplomski studij traje dvije godine. Završetkom studija student stječe akademski naziv magistar/magistra ekonomije. Na ovom je studiju moguć nastavak sa završenim preddiplomskim studijem na Ekonomskom fakultetu u Splitu i/ili drugim ekonomskim fakultetima u Hrvatskoj i u inozemstvu utemeljnih na Bolonjskoj deklaraciji, uz obveze upisa nužnih korektivnih/kompletirajućih disciplina i sadržaja kako bi se osiguralo aktivno praćenje i uspješno ovladavanje programa studija. S ovog je studija moguć nastavak studija na ekvivalentnim ili analognim diplomskim i poslijediplomskim studijima u zemlji i inozemstvu ustrojenim po načelima Bolonjske deklaracije.
U okviru diplomskog studija EKONOMIJA izučavaju se različiti aspekti ekonomije kroz smjerove: Nacionalna i međunarodna ekonomija s modulima; Novac i financije; Regionalna ekonomija s modulima.
Diplomirani studenti ovog sveučilišnog studija moći će obavljati složene i zahtjevne poslove viših razina odgovornosti u: privatnom i javnom sektoru, uredima teritorijalnog ustrojstva, ustanovama za nacionalno i međunarodno istraživanje, poduzećima, javnoj administraciji (lokalnog, regionalnog, nacionalnog i međunarodnog značaja), sindikalnim i profesionalnim udruženjima, te kao samostalni eksperti ("slobodni profesionalci") iz područja ekonomije.
U okviru diplomskog studija POSLOVNA EKONOMIJA ustrojavaju se sljedeći smjerovi: Management s modulima, Marketing, Financijski management, Računovodstvo i revizija, Informatički management i Poduzetništvo.
Diplomirani studenti ovog studija osposobljeni su za primjenu metodologije znanstveno-istraživačkog rada u praksi, kao i rješavanje složenih problema iz prakse svojih poduzeća – javnih i državnih poduzeća, proizvodnih i uslužnih organizacija, malih, srednjih i velikih tvrtki iz svih područja rada i djelovanja. Ovaj diplomski studij će omogućiti polaznicima razumijevanje baznih teorija, koncepata i tehnika suvremenog managementa, marketinga, financijskog managementa, računovodstva i revizija, informatičkog managementa i poduzetništva.
U okviru diplomskog studija TURIZAM ustrojavaju se sljedeći smjerovi: Turizam i razvoj i Upravljanje kvalitetom u hotelijerstvu.
Završeni studenti ovog studija biti će u stanju obavljati dužnosti odgovarajuće "veće" razine odgovornosti u privatnom i javnom sektoru, javnoj administraciji, profesionalnim udruženjima ali i kao stručnjaci (slobodni profesionalci) iz područja ekonomije turizma. Ovaj studij je usmjeren na upravljanje turističkim razvojem, a ima za cilj obrazovati stručnjake koji će biti sposobni pratiti globalne ekonomske procese i primjenjivati suvremene metode i tehnike poslovnog upravljanja u otvorenoj međunarodnoj tržišnoj utakmici.
petak, 17. listopada 2008.
Preddiplomski studiji
U okviru preddiplomskog studija EKONOMIJA izučavaju se različiti aspekti ekonomije kroz smjerove: Nacionalna i međunarodna ekonomija, Novac i financije i Regionalna ekonomija. Završeni studenti ovog studija raspolažu temeljnim i cjelovitim znanjima iz ekonomije i ekonomskih disciplina. Osposobljeni su za analitičku primjenu kvantitativnih i statističkih metoda u ekonomiji. Osim toga, stječu sposobnosti primjene metoda analize i metoda istraživanja na razinama nacionalne i međunarodne ekonomije, regije, gospodarskih grana, sektora i poduzeća, te u području novca i financija. Studij im omogućava cjelovito razumijevanje uloge, načela i funkcioniranja institucija pravnog poretka na lokalnim, regionalnim, nacionalnim i međunarodnim (nadnacionalnim) razinama. Završeni studenti imaju sposobnost suočavanja s funkcioniranjem i problemima ekonomskog sustava i poduzeća kao njegove jedinice. Raspolažu i kompetencijama kreativnog korištenja informacija, primjene organizacijske kulture i zavidnog aktivnog znanja dva jezika Europske unije.
U okviru preddiplomskog studija POSLOVNA EKONOMIJA ustrojavaju se sljedeći smjerovi: Management, Marketing, Financijski management, Računovodstvo i revizija, Informatički management i Poduzetništvo. Završeni studenti ovog studija raspolažu temeljnim ekonomskim znanjima, osnovnim matematičko-statističkim znanjima, kao i znanjima iz područja primjene informatičke tehnologije; raspolažu također odgovarajućim teorijskim i stručnim znanjima vezanim uz primjenu istraživačkih i analitičkih metoda i modela. Završetkom pojedinih studijskih smjerova studenti stječu posebna znanja i vještine koja su im potrebna za ovladavanje temeljnim ekonomskim znanjima, kao i specifičnostima vezanima uz svaku pojedinu struku. Osim toga, svi studiji poslovne ekonomije pružaju respektabilnu količinu znanja i vještina potrebnih za uspješno komuniciranje i korištenje informacija
U okviru preddiplomskog studija TURIZAM ustrojavaju se sljedeći smjerovi: Management u turizmu i Management u hotelijerstvu. Završeni studenti ovog studija raspolažu odgovarajućim znanjima ekonomskih disciplina i matematičko-statističkih instrumenata, kao i temeljne spoznaje o načelima i ustanovama pravnog poretka. Također stječu odgovarajuće teorijske i stručne spoznaje o turizmu kao multidisciplinarnom fenomenu s naglaskom na njegove ekonomske aspekte. Opredjeljenjem za pojedine studijske smjerove studenti stječu posebna znanja i vještine koja su im potrebna za sudjelovanje u osnovnim upravljačkim funkcijama na razini turističke destinacije (smjer Management u turizmu) kao i hotelskog poduzeća (smjer Management u hotelijerstvu). Osim toga, studij im daje relevantnu količinu znanja i vještina za komuniciranje i korištenje informacija.
četvrtak, 16. listopada 2008.
KRATKI PREGLED POVIJESNOG RAZVOJA FAKULTETA EFST
KRATKI PREGLED POVIJESNOG RAZVOJA FAKULTETA EFST
Ekonomski fakultet u Splitu sljednik je organiziranog studija ekonomskih znanosti i znanstveno-istraživačke djelatnosti koje se na ovim prostorima odvijaju već punih 39 godina.
Prvotni su motivi povezani sa željama da su u Južnoj Hrvatskoj omogući obrazovanje ekonomskih stručnjaka bez čijih usluga nije ni moguć moderni razvoj. Također, željela se utemeljiti jezgra znanstvene misli i mjesto transfera novih znanja gospodarstvenicima na ovom vrlo značajnom zemljopisno-gospodarskom području. Dostignuti stupanj razvoja u pružanju različitih usluga svrstao je Fakultet u red respektabilnih obrazovnih i znanstvenih ustanova, i to ne samo u lokalnim i hrvatskim, već i u međunarodnim relacijama.
Početak studija ekonomskih znanosti u Splitu datira još iz 1960. godine kada je osovana Viša ekonomska škola. Znanstveno istraživački rad se intenzivira do 1965. godine utemeljenjem Instituta za pomorsku, turističku i obalnu provredu. Potreba za obrazovanjem diplomiranih ekonomista potakla je Ekonomski fakultet iz Zagreba da 1971. godine u Splitu osnuje svoj dislocirani studij. Zahvaljujući brzom ispunjavanju kadrovskih, organizacijskih, prostornih i drugih pretpostavki, već nakon dvije godine, studij prerasta u samostalnu fakultetsku organizaciju. Fakultetu se 1975. godine pridružuje navedeni Institut, a 1978. i Viša ekonomska škola nakon raskida plodnih obrazovnih i znanstvenih veza s Fakultetom za vanjsku trgovinu iz Zagreba. Od tada sve tri institucije djeluju kao jedan organizam, obrazujući gospodarstvu potrebne stručnjake na dvogodišnjem i četverogodišnjem studiju, te razvijajući znanstveno-istraživačku misao, koja je postala osobito prepoznatljiva po proučavanju i ponudi receptura za razvoj obalnog područja nacionalnog gospodarstva.
EKONOMSKI FAKULTET SVEUČILIŠTA U SPLITU DANAS
Ekonomski fakultet Sveučilišta u Splitu, poslije Ekonomskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, najveća je visokoškolska ustanova ekonomskog obrazovanja i znanstveno-istraživačkog rada u Republici Hrvatskoj. Nastajanje, rast i razvoj ovog Fakulteta obilježeno je potrebom da se u jednom u zemljopisnom i gospodarskom smislu vrlo značajnom području, obrazuju stručnjaci koji bi postali osnovni nositelj gospodarskog razvoja ovog dijela Hrvatske. Istodobno, nakana je bila stvoriti nukleus znanstvene misli i mjesto stalnih inovacija znanja gospodarstvenika ovog i susjednih područja. Dosadašnji rezultati na najbolji mogući način potvrđuju ispravnost ovakve orijentacije.